הורות משותפת - ממשיכים לילד שני

30/11/2013

בישראל מדי שנה נולדים כ- 150,000 ילדים. אחוז הולך וגדל מהתינוקות הנולדים בישראל נולדים למודל חדש של משפחה שנקרא משפחה חדשה. הוכחה לכך ניתן לראות במספר הלידות של נשים לא נשואות שהולך ועולה מדי שנה: מ-5,036 בשנת 2002 ל- 7,267 בשנת 2011, והמספרים הולכים וגדלים. ההסבר לכך הוא שהרבה זוגות חד-מיניים או נשים וגברים רווקים שנמאס להם לחכות, בוחרים להביא ילד לעולם ולגדל אותו ביחד (אך גם לחוד) עם פרטנר שאינו בהכרח גם בן הזוג, בהורות משותפת. ההתפתחויות בעולם הרפואה והנגישות הגדולה שהאינטרנט הביא לחיינו סייעו להקמת עוד ועוד משפחות מאושרות, שנוצרו מתוך הרצון והתשוקה של ההורים לילד והבחירה שלהם בדרך המאתגרת, אך לא בלתי אפשרית, של הורות משותפת. כיום בכל גן ילדים אפשר למצוא ילד שיש לו שתי אימהות, ילדה עם שני אבות ואם, או ילד עם אם או אב חד-הוריים. מרוצים מההצלחה ומהאושר שבהורות, מחליטים הורים רבים לשוב לתהליך ולהביא ילד נוסף. במה כרוך התהליך ומה צריך לקחת בחשבון?

ילד נוסף בהורות משותפת

תחילה על ההורים לבדוק את עצמם: האם הם מוכנים לילד נוסף? גידול ילד הוא הוצאה כספית עצומה ואחריות כבדה, שמוכפלת כשמצרפים ילד נוסף. לכן, בדיקת המשאבים הכלכליים הקיימים והעתידיים הכרחית לפני שעושים צעד נוסף. בנוסף, יש לבדוק האם ישנה מוכנות נפשית בקרב כל ההורים המשתתפים בהבאת ילד נוסף: לפעמים רק אחד מההורים מעוניין בהבאת עוד ילד ומפעיל לחץ על ההורה או השניים האחרים. המשמעות של הורות משותפת היא גם קבלת החלטות משותפות, ואין טעם לנסות להביא עוד ילד אם לא כולם מעוניינים בכך.
בשלב הבא יש לברר האם הפרטנר או הפרטנרית המקוריים להורות המשותפת מעוניינים בצעד הזה: יש נשים המתקשות להתאושש ולחזור לשגרה לאחר הלידה, חלקן סובלות מדיכאון שלאחר לידה ולא מודעות לכך. אחרות דואגות לפגיעה ולשינויים במבנה גופן לאחר הלידה ויש נשים שלא יכולות להרשות לעצמן להפסיד ימי עבודה. המחשבה על נשיאת הריון או טיפולי פוריות קשים לעיתים מרתיעה נשים מלהיכנס שוב להריון.
ישנו יתרון בהבאת ילד שני עם אותה האם או מאותה תרומת זרע: המאגר הגנטי מוכר וידוע, לא צריך להכיר מחדש, האח או האחות החדשים יהיו אחים ביולוגיים של הילד הקיים ואם נעשו טיפולי הפריה נשארים עוברים קפואים בהם ניתן להשתמש ולקצר את התהליך. מצד שני, אחרי הורות משותפת עם פרטנר מסויים, אנו עשויים לגלות שאנחנו לא מסתדרים איתו ולא מעוניינים בהבאת עוד ילדים עם אותו פרטנר. ייתכן שנגלה שבבנק הזרע לא נוכל לקבל דגימה נוספת של תרומת זרע מאותו מקור כי הדגימות אזלו.
נקודה חשובה נוספת: אם מחליטים להמשיך בתהליך כדאי מאוד לחזור להסכם הורות משותפת שנחתם בין הצדדים עם הבאת הילד הראשון. סביר שתמצאו שיש סעיפים שזקוקים לריענון או עידכון, סעיפים שכבר לא רלוונטים, וכמובן יש לדאוג שהזכויות והחובות שחלות על הילד הראשון תקפות גם לילד השני, ביניהם: הסדרי ראיה, מזונות, חינוך ועוד.

 

חזרה למגזין
Loading