על מה להקפיד בהורות משותפת

03/02/2014

הורות משותפת היא כבר לא צורה נדירה כל כך להביא ילד לעולם. בשנים האחרונות חלו שינויים רבים במבנה המשפחה ויש צורות שונות של משפחות שאינם מיישרות קו עם המבנה המסורתי המוכר.
הפתיחות החברתית היחסית הקיימת היום מאפשרת כמעט לכל אדם שחלומו הוא להיות הורה, להגשים אותו במגוון דרכים. משפחות חד מיניות, משפחות חד הוריות מבחירה ומשפחות שהוקמו באמצעות הורות משותפת הן תופעות די נפוצות היום בעולם המערבי.
הבחירה בהורות משותפת היא הטובה היותר עבור מי שרוצה להקים משפחה וחשוב לו שלילד יהיו שני הורים משני המינים. זה קורה לא מעט גם בתוך הקהילה הגאה. גם אנשים שחיים בזוגיות חד מינית מעוניינים לפעמים בהורות עם המין השני וזוהי אופציה נהדרת עבורם.
כאשר מחליטים לפנות לתהליך של הורות משותפת, על אף הפתיחות הקיימת היום, חשוב מאוד לזכור שעדיין מדובר במסגרת של משפחה אחרת וצריך לדעת כיצד לתת לילד הרגשה טובה ולעזור לו להתגבר על השונות החברתית שלו. אפשר להיעזר גם באופציה של ייעוץ זוגי על מנת לבנות את הגירסה המתאימה ביותר לשני הצדדים.

 

איך לגדל ילד בהורות משותפת

 

הורות משותפת מבוססת על קשר בין שני אנשים שלא חיים במסגרת זוגית. המסגרת הזו עדיין נתפסת כשונה והילד עדיין לרוב נתקל במשפחות במבנה המסורתי שלהן. יש כמה דברים שיכולים לעזור לילד לקבל את השונות שלו ועליהם חשוב במיוחד להקפיד:

 

* לדבר עם הילד- חשוב להסביר לילד מגיל צעיר על הורות משותפת על מנת שיכיר את המבנה המשפחתי שלו. כמובן שיש להתאים את ההסבר לגיל של הילד, אך בכל שלב התפתחותי לשוב להסביר לו ולשתף אותו בכל מה שקשור למסגרת ההורית בה הוא גדל. 

 

* להקפיד להיפגש כמשפחה- אמנם העיקרון של הורות משותפת מבוסס על חיים בנפרד, אך חשוב מדי פעם כן ליצור מפגשים במסגרת משותפת לכל המשפחה ולדאוג ששני ההורים יבלו יחד עם הילד. אם במסיבות בגן, אם בארוחות משותפות או בבילוי משותף בסוף השבוע. כמובן שלא צריך להרבות בכך כדי לא ליצור אשליה של מבנה משפחה מסורתי, אך חשוב שהילד ירגיש בנוח לבלות גם עם שני ההורים ביחד.

 

* חשוב להכיר משפחות נוספות- אחד הדברים שהכי עוזרים לילדים במסגרת של הורות אחרת הוא להכיר ילדים שנמצאים במצב דומה. חשוב להפגיש את הילד עם משפחות דומות לשלו על מנת שיראה כי הוא לא מקרה חריג ויש עוד ילדי רבים במצבו.כך בעצם ניתן להפיג את תחושת השונות ולגרום לילד להבין שהמבנה המשפחתי שלו מקובל ונפוץ.

 

חזרה למגזין
Loading