הורות משותפת – בחירה מול התפשרות

17/12/2011
כמו בכל קשר, החיבור בין שני אנשים נפרדים השואפים לממש את הצרכים שלהם, מביא איתו צורך להתמודד עם משברים, קונפליקטים, ניגודי צרכים, וויתורים והתפשרויות. בבחירה בהורות משותפת אנו נדרשים לחשוב על 3 נושאים מרכזיים ולהחליט מראש האם אנחנו בוחרים או מתפשרים?

זוגיות אינה דורשת משני אנשים להסתכל אחד על השני, אלא להסתכל יחד באותו כיוון.


1. הורות אלטרנטיבית מול הורות נורמטיבית
הבחירה בהורות משותפת, כוללת כמעט תמיד פשרה על סוג הורות אחרת מכפי שהחברה הכתיבה. הצד של האישה - האישה צריכה לבחור לממש את ההורות שלה עם אדם נוסף, שאינו בן הזוג. אחד המאפיינים של נשים הפונות להורות משותפת, הוא ההבנה כי השעון הביולוגי מתקתק, בשלב בו לא מצאו עדיין בן זוג לממש עמו את בניית התא המשפחתי הכולל גם הורות. לרוב, נשים אלו אינן מעוניינות (מסיבות ערכיות ומעשיות) להביא לעולם ילד לבדן (בהורות יחידנית). מכל מקום, מדובר לרוב על פשרה שמשמעותה הפרדה בין מימוש הזוגיות וכינון תא משפחתי נורמטיבי, לבין מימוש ההורות. נשים רבות אינן זונחות את הכמיהה לקשר זוגי משמעותי בעתיד, אולם הכניסה להורות המשותפת משמעותה הצהרה (עצמית, וחברתית) כי לפחות כרגע, היא מתפשרת ומפרידה בין הכמיהה להורות והכמיהה לזוגיות.

הצד של הגבר - הבחירה בהורות משותפת היא בחירה מתוך החלופות של פונדקאות או להמתין שיהיו בזוגיות. לגברים שמעוניינים באם לילדיהם (שוב, מסיבות ערכיות או מעשיות), אך לא מעוניינים בזוגיות רומנטית מחייבת, אין הרבה ברירות מלבד הפורמט של הורות משותפת.

בנושא זה כדאי לחשוב האם אתם נכנסים להורות משותפת בגלל בחירה או התפשרות:
כאשר אנחנו בוחרים בהורות משותפת חשוב לדעת מה מפעיל/מניע אותנו בבחירה ועל איזה צורך שלנו אנחנו מנסים לענות. ככל שהצורך שלנו ייענה בצורה טובה יותר כך נרגיש שלמים יותר עם הבחירה.
כאשר אנחנו מתפשרים – חשוב לדעת מה המחיר הכולל של ההתפשרות והאם אנחנו אכן מסוגלים להשכיל לחיות עם הוויתור על הדרך בה לא בחרנו. גם כאן, ככל שההתפשרות תפגע פחות במענה על הצורך שלנו, כך נרגיש נוח יותר עם ההתפשרות.


2. משמורת משותפת מול הסדרי ראייה
בהורות משותפת, בשונה מסוגי הורות אחרים, בוחרים שני הצדדים את אופן חלוקת הזמן עם הילד. האם יש הורה משמורן אחד, והסדרי ראייה להורה השני? האם מדובר בהורות שוויונית (משמורת משותפת). בנושא זה חשוב מאוד להבין כבר בהתחלה מהן ההשלכות הרגשיות, הכלכליות והמעשיות של החלטה זו על חייכם בעתיד ועל הקשר עם הילד?
למשמורת משותפת והסדרי ראייה יש יתרונות וחסרונות כפי שכל צד תופס אותם. כאשר אנחנו בוחרים או מתפשרים על אחת מהאפשרויות, חשוב לדעת מהו המחיר הכולל של הבחירה/התפשרות והאם אנחנו מסוגלים להשכיל לחיות עם הוויתור על הדרך בה לא בחרנו.


3. מעגל משפחתי אחד מול שני מעגלים משפחתיים נפרדים
מצד אחד, הקשר בין בני הזוג להורות משותפת הוא קשר משפחתי וקרוב המבוסס על אינטימיות, אינטנסיביות, תקשורת, שיתוף והכלה; מצד שני, מדובר בקשר שאינו קשר זוגי/רומנטי ולעיתים אפילו אינו קשר חברי. לחוויה מורכבת זו תצטרף בעתיד גם החוויה של הילד.
בנושא זה חשוב ששני בני הזוג יגדירו יחד כבר בשלבים הראשונים כיצד הם תופסים את הנושא: האם הם רואים את המשפחה העתידית כמעגל משפחתי אחד (עם מפגשים, חוויות וערכים משותפים), או כשני מעגלים משפחתיים נפרדים שמשיקים או לא משיקים אחד לשני. ככל שתהיה ההגדרה מנוסחת, ברורה, מבוססת ותואמת לציפיות של שני בני הזוג להורות, כך יקטנו הסיכויים לקונפליקטים בסוגיה זו. אתם יכולים לשאול את עצמכם את השאלות הבאות ככלי להחליט בנושא:
האם נזמין זה את זו לחגים משפחתיים במשפחה המורחבת?
האם בקשר שבין שני בני הזוג להורות יש צורך בשיתוף לגבי צדדים אישיים בחיים כמו: מעגל החברים, עבודה, דייטים, סקס מזדמן, משברים אישיים?
האם מנוסחים זמנים קבועים המוגדרים כ"זמן משפחה" בו בני הזוג להורות והילד מבלים יחד?

בשלב הבא, כאשר ייוולד הילד, תוכלו לשקול מחדש את החלטתכם ולהתאים אותה לחוויה שתזהו אצל הילד. ככל שתשכילו להבין את המשמעות של תפיסת המערכת המשפחתית כפי שהילד תופס אותה, כך תיטיבו לשכלל את התפקיד ההורי ולתת מענה איכותי יותר לילד.
מצד אחד חשוב לנו (ההורים) לשמור על חלוקת זמן ברורה בין ההורים, בין הבתים, בין חוויות החיים, ומצד שני חשוב לא פחות (לילד) שנעזור לו "לקשור חוטים" בעלי משמעות בין שני ההורים, שני הבתים ובין החוויות השונות שהחיים "הכפולים" שלו מזמנים לו.

לסיכום
צרכים מנוגדים המביאים לתהליך בחירה/התפשרות הם חלק משמעותי בהורות משותפת.
הכרת הצרכים המנוגדים בקשר מחייבת דיאלוג רציף ומתמשך בין בני הזוג להורות. דיאלוג פירושו כי השניים מסוגלים לבחון מה הם צורכיהם הנסתרים, לתת להם ביטוי ולחולל יחד כזוג את השינויים שיענו על צורכיהם בצורה האיכותית והיעילה ביותר.


המאמר נכתב על ידי דרור הדדי:
מאמן אישי, מומחה בליווי וייעוץ לבניית הורות משותפת וכתיבת הסכם הורות

מייל:  [email protected]    | אתר: www.drorhadadi.co.il חזרה למגזין
Loading