הורות משותפת במגורים נפרדים

28/01/2015

ישנם סוגים שונים של משפחות. לצד המשפחה המסורתית של אם, אב וילדים, ישנן משפחות מזן אחר, שהופכות אט אט למקובלות יותר ויותר. אלו יכולות להיות משפחות של שני אבות, משפחות של שתי אימהות וגם משפחות של שניים, גבר ואישה, המעוניינים להביא ילד לעולם אבל לא רוצים לחיות בזוגיות. אלה יכולים להיות שני הורים סטרייטים או הומוסקסואל ולסבית שרוצים להביא ילד משותף, אך חיים בזוגיות עם בני זוג אחרים או שחיים לבד.

איך זה עובד

בשנים האחרונות מקבלת המשפחה המוכרת לנו, המשפחה המסורתית, צורות שונות ורבדים שונים, שהופכים למקובלים יותר ויותר. ישנן לא מעט משפחות של הורים וילד, שחיים בנפרד מבלי לנהל חיי משפחה מקובלים, או כפי שאנו רגילים לראות. הדבר מקובל בעיקר אצל הומוסקסואליים ולסביות, המעוניינים להביא ילד לעולם ביחד אך מבלי לחיות תחת קורת גג אחת וכן גם אצל גבר ואישה סטרייטים, המעוניינים להגשים את ההורות שלהם ולא בהכרח לקיים זוגיות. במקרים כאלה הם מגיעים להסכמה הדדית באשר לאופן שבו יחיו ויגדלו את הילד וקובעים על הסכם בעל פה או בכתב, ובהתאם לאופי החברות ביניהם. הורות משותפת יכולה להיעשות גם בנפרד. ההורים אינם מוכרחים לחיות תחת קורת גג אחת ויכולים לגדל את הילדים עם הרבה מאד אהבה וחום. ישנם מקרים בהם הם בוחרים להתגורר באותו בניין מגורים או באותה השכונה כדי להיות זמינים וקרובים לילד בכל עת.

מציאת פתרונות מתאימים והתמודדות עם אתגרים שונים

כשהילד גדל במסגרת של הורות משותפת אך כשההורים אינם חיים תחת קורת גג אחת הוא נהנה משתי מסגרות שונות ומשני בתים. אולם, ייתכנו גם מצבים בהם רק אחד מההורים מקבל משמורת, והילד גדל אצלו באופן קבוע. הורה כזה, כמו כל הורה יחיד, נאלץ להתמודד עם לא מעט אתגרים לא פשוטים כדי לוודא שהילד זוכה לסביבה הולמת ומתאימה. בין אם מדובר במציאת בייביסיטר כשהוא צריך לצאת ואין מי שישמור על הילד, בין אם במציאת סידור אחר מתאים ולא רק בייביסיטר כשהוא נאלץ לנסוע לחו"ל מטעם העבודה או אפילו כשהוא בבית, וצריך לדעת כיצד לתמרן נכון בין היותו בעל חיים פרטיים משל עצמו להיותו הורה יחיד.

האתגר והקושי יכולים לצוץ גם כשההורות היא משותפת והילד חיי באופן שווה אצל כל אחד מההורים. מחצית מהשבוע אצל הורה אחד ומחצית שנייה אצל ההורה השני. על ההורים, שבחרו ללדת אותו מבלי לחיות במשותף, לתכנן סביבת מגורים נוחה ומתאימה ולוודא שההורה השני מספק לילד את כל מה שהוא צריך כשהוא נמצא אצלו. ילדים רגילים לשני הורים תחת קורת גג אחת, אולם יכולים באותה המידה להתרגל להורות אחרת. להורות ללא זוגיות וחיים משותפים. מכיוון שהורות כזו מקובלת יותר לאחרונה, הילד נחשף גם לסוג כזה של משפחה ומקבל אותה כמובנת מאליה. כשהוא חיי באופן שווה אצל שני ההורים מתקיימת שגרת חיים רגילה, כששני ההורים מעורבים באותה המידה בחייו של הילד. הדבר יכול לבוא לידי ביטוי בעריכת אירועים משפחתיים, כמו ימי הולדת למשל, בהם נוכחים שני ההורים וגם אירועים אחרים כמו חגים, ארוחות שישי משותפות או כל בילוי אחר של ההורים עם הילד, בין אם בבית של אחד מהם או בחוץ.

חזרה למגזין
Loading