• הי אורח

כניסה לחברים

חיפוש מהיר

עד

שותף להורות


הורות משותפת מהי?

בעשורים האחרונים אנו עדים לשינויים שחלו במבנה ובהרכב התא המשפחתי בארץ ובעולם כולו. יותר ויותר אנשים מבינים כיום שלא חייבים להתחתן ולהתמסד באופן מסורתי כדי להגשים את החלום ולהביא ילדים לעולם. בהתאם, נשים וגברים רבים ברחבי העולם בוחרים שלא לוותר על חלום ההורות, ויוצרים תאים משפחתיים המאתגרים את תפישת המשפחה המסורתית של ימינו. הודות להתקדמות הטכנולוגית שחלה בתחום הרפואה והפריון, לצד הקבלה החברתית והטמעתם של הסדרים חוקיים וכלכליים, אותם גברים ונשים יכולים כעת להגשים את חלום ההורות במספר דרכים וליצור משפחה חדשה בהתאם לראות עיניהם. ישנם כמה מסלולים מרכזיים באמצעותם גברים או נשים, זוגות וגם יחידים, יכולים להביא ילד לעולם, בהם: הורות יחידנית (באמצעות תרומת זרע), פונדקאות, אימוץ או הורות משותפת.

הורות משותפת היא אחד הפתרונות המשמעותיים הקיימים היום עבור המשפחות החדשות. כבר למעלה מעשור שאנשים רבים מבינים את כוחה של השותפות שנרקמת בין שני אנשים עם חלום משותף ובוחרים לצאת לדרך ולהגשים אותו.

המונח הורות משותפת מתייחס לבני זוג (חד מיניים או הטרוסקסואליים) או יחידים, אשר בוחרים להביא יחד ילד לעולם, אך אינם נמצאים במערכת יחסים זוגית זה עם זו. הורות משותפת מתרחשת לרוב באחד משני מצבים: גבר ואשה ההופכים לשותפים להורות או זוגות חד מיניים המצרפים שותף להורות לצורך הבאת ילד משותף.  ברגע שישנה הסכמה של כל הצדדים לצאת לדרך, אפשר להתחיל בתהליך.

הורות משותפת – הפן הפרקטי

הורות משותפת היא תהליך מורכב שיכול לקחת תקופה ממושכת. הצעד הראשון בתהליך הוא מציאת שותף או שותפים מתאימים להורות. למציאת שותף להורות חשיבות ראשונה במעלה; אחרי הכל, מדובר באדם איתו אתם הולכים לצאת לדרך משותפת חדשה ומורכבת, סוג של רכבת הרים רגשית- החל מנסיונות ההזרעה, דרך טיפולי הפוריות, בדיקות ההריון, דרך הלידה ועד לכל שלבי גידול הילד. זהו שותף לכל החיים, שיהווה גורם משמעותי בחייכם ובחייו של הילד, על כל הטוב והרע המשתמע מכך.

כיוון שמציאת שותף עבור הורות משותפת היא החלטה כה משמעותית, חשוב להשקיע מאמצים רבים בתהליך החיפוש. רבים מהגברים והנשים שבוחרים בדרך של הורות משותפת מוצאים את השותף להורות דרך אתרי הכרות המיועדים למטרה זו, דוגמת אתר גו ביביי. בתהליך ההכרות הראשונית חשוב לשים דגש על מספר פרמטרים כגון: מקום מגורים, השכלה, הכנסה, מידת הקרבה לדת, תפיסות חינוכיות, ערכי משפחה ועוד. בנוסף לכך, חייבת להיות כמובן גם התאמה אישיותית המתבטאת בכימיה טובה, הסכמות בתפיסות עולם, וכבוד הדדי.

הסכם הורות משותפת

השלב הבא אחרי מציאת שותף להורות הוא חתימה על הסכם הורות משותפת. כדי לצאת לדרך של הורות משותפת, יש צורך בהסדרה משפטית של כל האספקטים הנוגעים לתהליך ההתעברות וגידול הילד. לשם כך, נערך בין השותפים חוזה הנקרא הסכם הורות משותפת, הנערך אצל עו"ד המתמחה בתחום זה. מטרתו של הסכם הורות משותפת היא להבטיח את זכויותיהם וחובותיהם של כל השותפים בתהליך, תוך שמירה על בטחונו הבריאותי והנפשי של הילד. בנוסף כולל הסכם הורות משותפת הגדרה ברורה של חלוקת האחריות והנטל הכספי בין הצדדים. ההסכם מכסה תחום רחב של אספקטים כגון היקף המזונות, נושאי חינוך, בריאות, קביעת הסדרי ראיה, נושא המשמורת ועוד. כמו כן מכסה ההסכם את שלביו הראשונים של תהליך ההורות המשותפת החל משלב הבדיקות הגנטיות, ההפריה, בדיקות ההריון ודרך ההיריון והלידה, והסיטואציות האפשריות הכרוכות בכך. ההסכם בדרך כלל גם יאפשר "נקודות יציאה" בהן יוכל כל אחד מהצדדים לבחור לפרוש מהתהליך או מהשותפות. הסכם הורות משותפת דורש את אישורו של בית המשפט והוא חוזה מחייב.

לאחר החתימה על הסכם הורות משותפת ניתן לצאת לדרך. התהליך כולל בדרך כלל טיפולי הפריה של האישה באמצעות מנות זרע של הגבר (בהזרעה ביתית, טיפולי פוריות או הפריה חוץ גופית – בהתאם לבחירה ולסטטוס הפוריות של השותפים). את התהליך ניתן לעבור בכל בית חולים ציבורי בארץ וכמובן גם במוסדות פרטיים.

הורות משותפת – יתרונות וחסרונות

להורות משותפת יתרונות רבים: ראשית, מסלול זה מאפשר להביא ילד לעולם גם שלא בתוך מערכת זוגית, ולכן מאפשר לזוגות חד מיניים או ליחידים להביא ילד לעולם, אך עדיין מאפשר להם לחלוק את חוויית ההריון וגידול הילדים עם שותפים תומכים. בנוסף, בניגוד להורות יחידנית, בהורות משותפת המעמסה הכלכלית הכרוכה בגידול הילד נחלקת בין שני בתים ולא נופלת רק על הורה אחד. כמו כן אין צורך בנסיעות לחו"ל לצורך פונדקאות או תרומת ביציות. כמו כן, השותפים להורות נתקלים בפחות קשיים בירוקרטיים בזכות העובדה שיש לילד שני הורים שהם גבר ואישה.

להורות משותפת יש גם חסרונות: הראשון שבהם הוא הקושי בבחירת בן זוג מתאים. שותף להורות הוא שותף לחיים, והמשימה למצוא את השותף המתאים היא מאוד מורכבת ודורשת מפגשים עם הרבה מאוד אנשים ולעבור הרבה משוכות עד שמוצאים את השותף המתאים. גם אז, עדיין מדובר באדם זר שההכרות העמוקה עמו מתבצעת רק תוך כדי התהליך. קושי נוסף שעשוי להתרחש במסלול של הורות משותפת הוא במקרים בהם מדובר בזוגות הומו-לסביים. הנושא של הכנסת גורם שלישי למערכת יחסים קיימת עשוי ליצור חיכוכים רבים.

למה גו בייבי?

גו בייבי הוא האתר הותיק והמוביל בארץ לחיפוש אחר שותף להורות. עם השנים, התגבשה סביב האתר קהילה של ממש, של אנשים שמחפשים שותפים להורות ושל זוגות רבים שהכירו דרך האתר, הגשימו את החלום ומגדלים היום משפחה אחרת לתפארת.

מעבר למאגר המשתמשים הגדול והאיכותי שלנו, אנו מציעים לחברינו גם שירות מיוחד של ערבי ספידייט מיוחדים למציאת שותף להורות. במפגשים אלו אנו מפגישים קבוצה של גברים ונשים איכותיים בבית קפה לאירוע סגור ומיוחד שמוקדש לנושא. פרטים נוספים תוכלו למצוא כאן.

בנוסף, כמובן שאנו מקפידים ליישר קו עם הקדמה ומציעים לגולשינו את מגוון שירותי האתר גם באמצעות הסמארטפון והטאבלט, בעזרת אפליקציה נוחה ובטוחה לשימוש, אתר מובייל, עמוד פייסבוק ועוד מגוון כלים טכנולוגיים.

הצטרפו אלינו עוד היום והגשימו את חלום ההורות המשותפת במהרה!

(166) Online

הורות אחרת
הורות אחרת
הורות אחרת
הורות אחרת
הורות אחרת
הורות אחרת
הורות אחרת
הורות אחרת
הורות אחרת
הורות אחרת
הורות אחרת
הורות אחרת

(166) Online

הורות אחרת
הורות אחרת
הורות אחרת
הורות אחרת
הורות אחרת
הורות אחרת
הורות אחרת
הורות אחרת
הורות אחרת
הורות אחרת
הורות אחרת
הורות אחרת